Щороку 8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів

У цей день у 1971 році відбувся І Всесвітній конгрес ромів у Лондоні, де було ухвалено гімн та прапор ромів (знамените червоне колесо на синьо-зеленому тлі). Згодом на початку 1990-х років саме цю дату обрали для щорічного відзначення Міжнародного дня ромів,що покликаний привернути увагу до самобутності, культури та історії ромського народу.

Ромська спільнота є найчисельнішою етнічною меншиною у Європі та значною за кількістю етнічною спільнотою в Україні. Станом на 2001 р. за останнім всеукраїнським переписом кількість ромського населення становила близько 47 тисяч осіб, проте за різними міжнародними оцінками це число може сягати від 200 до 400 тисяч.

Унаслідок історичних умов значна частина ромів, зіштовхується з проблемами в різних сферах життя: через відсутність документів ромам складно працевлаштуватися чи отримати медичну допомогу. Особливо критично на ромські громади вплинула пандемія COVID-19.

Для подолання цих проблем упродовж 2013-2020 років в Україні діяла Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини, а також План заходів на її виконання. Громадські об’єднання ромів, органи державної влади та місцевого самоврядування, міжнародні та міжурядові організації разом працювали над втіленням Стратегії.

У зв’язку з завершенням її дії, ДЕСС спільно з МКІП розробила й запропонувала на розгляд громадськості восени 2020 року проєкт нової Ромської стратегії на 2021‒2030 роки. Зараз оновлена версія документу, у якій відображено низку пропозицій громадськості та органів влади, а також міжнародні рекомендації, у процесі фінальних міжвідомчих узгоджень за регламентом Уряду.

#50ийМіжнароднийДеньРомів #50thInternationalRomaDay

Поділитись: