1915-2023 День пам’яті жертв геноциду вірмен

«Геноцид починається з вбивства однієї людини – не за те, що вона зробила, а через те, хто вона є». Кофі Аннан

24 квітня у світі відзначають 108-у річницю геноциду вірмен 1915 року.

Саме цього дня в Константинополі розпочалися масові арешти вірменської інтелігенції, релігійної, економічної та політичної еліти – людей, які були духовними лідерами вірменського народу і могли вести за собою. Майже всі вони були вбиті. Під час геноциду були знищені 1,5 мільйона невинних людей, чиєю єдиною провиною перед їхніми вбивцями були «хибна» національність і «хибна» віра.

На початку 20-го століття історичні землі вірмен були у складі Османської та частково Російської імперії. 15% населення Османської імперії були вірмени, це 2 мільйони людей. Також на території жили греки, болгари, серби, євреї, албанці та молдовани. Османська імперія проводила жорстоку політику асиміляції. Геноцид вірмен – навмисне цілеспрямоване фізичне винищення вірменського народу, що відбувалося на території Османської імперії та Турецької республіки з 1915 до 1923 років. Його передумовами стала низка політичних подій в Османській імперії, які привели до кривавої трагедії.

В результаті геноциду 200 000 вірменських дітей стали сиротами. Вірменські біженці розсіялися по світу, утворивши діаспори в декількох десятках країн. 15 квітня 2015 р. Європарламент оголосив 24 квітня європейським Днем пам’яті жертв геноциду вірмен в Османській імперії.

Символом геноциду вірмен вважається квітка незабудка. Посередині чорна крапка — минуле, той факт, що геноцид був. Його не стерти з історії. Світлофіолетові пелюстки – це сьогодення, континенти, на яких тепер живуть вірмени. Великі пелюстки – майбутнє. Це ті ж континенти, на яких вірмени створили свої родини. Жовтий колір символізує вічність.

Для нашої національної пам’яті, яку ятрить невиліковна рана Голодомору, вшанування жертв геноцидів  має особливе значення. Ми висловлюємо співчуття громаді українських вірмен і  співпереживаємо  разом із нею. Як написала колись наша легенда Ліна Костенко вірменській легенді Сільві Капутікян “Цавет Танем!” – “Твій біль беру на себе”!

Поділитись:
Категорії
Інші публікації