ДЕСС у 2022 році

Стислий огляд роботи ДЕСС у 2022 році з січня до 9 грудня під керівництвом Олени Богдан.

З огляду на зміну підпорядкування ДЕСС та її керівництва, ДЕСС публікує стислий огляд роботи за період з січня по 9 грудня 2022 року.

Про ДЕСС у 2022 році:

1 січня 9 грудня

Підготовлені в ДЕСС міжнародні доповіді держави Україна прийняті та оприлюднені відповідними міжурядовими організаціями:

  • Рада Європи прийняла та оприлюднила періодичну доповідь щодо виконання міжнародних зобов’язань України в межах 5-го моніторингового циклу за Рамковою конвенцією про захист національних меншин 
  • ООН прийняла та оприлюднила доповідь 24‒26 моніторингового циклу щодо виконання міжнародних зобов’язань України за Міжнародною конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Забезпечено представлення позиції України на численних міжнародних майданчиках, серед яких:

  • Керівний комітет Ради Європи з питань антидискримінації, розмаїття та інклюзії (Голова ДЕСС Олена Богдан – Віце-голова Керівного комітету у 20212022 роках, двічі обрана країнами-членами РЄ шляхом таємного голосування);
  • Токійський круглий стіл з питань миру;
  • Форум ООН з нагоди 30-ліття ухвалення Декларації ООН про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин;
  • Комітеті експертів Ради Європи з питань ромів та кочівників;
  • Глобальний саміт діаспор Міжнародної організації з міграції (ООН).

Протидіючи дезінформації рф, співробітники ДЕСС дали понад 70 інтерв’ю іноземним ЗМІ різними мовами, підготували 16 статей для ЗМІ США, Канади, Франції, Бельгії, Швейцарії, Німеччини, Фінляндії, Чехії, Польщі, Італії, Іспанії. 

Єдиний інформаційний захід, який відбувся 24 лютого в Укрінформ – це круглий стіл ДЕСС та етноспільнот України «Україна мирний дім для всіх нас: звернення на підтримку України». Вранці 24 лютого під звуки вибухів повномасштабної атаки рф учасники засвідчили, що незалежна Україна була та залишається рідним домом для всіх, хто цінує мир та свободу. Представники корінних народів України, інших етнічних спільнот, іноземні громадяни, які мешкають в Україні, закликали світ підтримати незалежність і територіальну цілісність України, непорушність її міжнародно визнаних кордонів, мир і безпеку. Текст звернення доступний українською та англійською мовами на офіційному сайті ДЕСС та веб-ресурсах етноспільнот України.

ДЕСС розроблено та запропоновано до громадського обговорення проєкт Концепції державної національно-культурної цільової програми «Єдність у розмаїтті» до 2032 року, яка:

  • зосереджена на реалізації конституційних і міжнародних зобов’язань України щодо захисту національних меншин і корінних народів, зокрема вимозі Європейської Комісії від 17 червня 2022 року щодо «завершення реформи правової бази для національних меншин, що зараз готується, згідно з рекомендаціями Венеційської комісії, та ухвалення механізмів її негайного та ефективного впровадження» у контексті отримання Україною статусу кандидата на членство у Європейському Союзі;
  • приділяє значну увагу тому контексту, що російська федерація супроводжує повномасштабну агресію проти України наративами, спрямованими на заперечення суверенітету України, української ідентичності (як етнічної, так і громадянської), української мови, тим самим продовжуючи політику насильницької асиміляції, застосовуваної нею впродовж кількох століть в Україні та інших сусідніх державах (в історичній і сьогоденній перспективі російську насильницьку асиміляцію можна визначити як публічні чи таємні заходи із застосування державного апарату примусу, спрямовані на маргіналізацію та викорінення української або іншої етнічної, мовної, релігійної самобутності й самоідентифікації на користь російської).

ДЕСС забезпечено розроблення, погодження та прийняття проєктів актів Уряду України, спрямованих на реалізацію прав корінних народів України відповідно до Закону України «Про корінні народи України»:

  • постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2022 р. № 936 «Про затвердження Порядку закріплення правового статусу представницького органу корінного народу України та позбавлення такого статусу»;
  • постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2022 р. № 1018 «Про затвердження Порядку проведення консультацій органів виконавчої влади з представницькими органами корінних народів України.

22 серпня спільно з Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні Музеєм Революції Гідності за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України та Офісу Ради Європи в Україні проведено унікальний інформаційний захід «Етноспільноти України: спільний опір агресору сьогодні, разом в Україні завтра» українською та англійською мовою про залученість представників національних меншин та корінних народів України в протидію російській агресії та подолання її негативних наслідків, а також наслідки агресії для етноспільнот України.

З метою зберегти й популяризувати унікальний досвід солідарності в захисті України ДЕСС здійснює постійний моніторинг участі представників національних меншин та корінних народів у протидії повномасштабній російській агресії та подоланні її негативних наслідків за шістьма напрямами залученості:

  • адвокаційна діяльність,
  • гуманітарна допомога,
  • міжнародне інформування,
  • публічне інформування (окрім міжнародного),
  • участь у збройних силах та інших силах оборони,
  • опір на тимчасово окупованих територіях.

У партнерстві з проєктом «Сприяння соціальній згуртованості в Україні» Ініціативи з верховенства права Американської асоціації юристів (ABA ROLI) заплановано проведення презентаційних заходів у лютому та березні 2023 року.

У межах робочої групи «Культура та інформаційна політика» Національної ради з відновлення України від наслідків війни відповідно до Указу Президента від 21 квітня 2022 року № 266/2022 ДЕСС спільно з МКІП та у співпраці з представниками релігійних та етнічних спільнот України розробила комплекс проєктів/заходів, спрямованих на формування об’єднавчих наративів і практик, що сприяють втіленню принципу єдності в розмаїтті в умовах після війни. Відповідні напрацювання представлені в матеріалах робочої групи «Культура та інформаційна політика», доступних на сайті КМУ на сторінках 105173 українською мовою та сторінках 109‒189 англійською мовою.

Від початку повномасштабної російської агресії проти України ДЕСС забезпечує моніторинг руйнувань споруд релігійних організацій внаслідок агресії рф з оприлюдненням результатів українською та англійською мовою в таких форматах:

  • інтерактивна мапа;
  • повний перелік зруйнованих та пошкоджених будівель;
  • узагальнена інформація за областями та конфесіями.

Нині моніторинг здійснюється в партнерстві з Майстернею академічного релігієзнавства

ДЕСС розроблено техніко-економічне обґрунтування та технічне завдання інформаційної системи «Релігійні організації України: платформа даних і послуг», впровадження якої суттєво збільшить прозорість та уніфікованість підходів у сфері свободи совісті (на впровадження необхідно близько 5 млн грн). 

Завдяки ефективній співпраці ДЕСС та Міністерства юстиції вперше за всі роки функціонування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) узагальнено дані з ЄДР щодо релігійних організацій України, тобто вперше отримано точні узагальнені дані щодо кількості юридичних осіб найбільших релігійних об’єднань у кожній області.

Завдяки співпраці ДЕСС, Пенсійного фонду та Міністерства юстиції вперше отримано дані щодо найманих працівників у релігійних організаціях України.

ДЕСС забезпечено видачу мандатів на право здійснення військової капеланської діяльності, а також забезпечено розроблення, погодження та прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2022 р. № 859 “Про затвердження Положення про порядок видачі мандата на право здійснення військової капеланської діяльності” і забезпечено видачу мандатів на право здійснення капеланської діяльності у лавах ЗСУ. 

ДЕСС забезпечує сприяння представникам релігійних організацій у короткострокових виїздах за кордон для організації надання гуманітарної допомоги Україні, підтримки українських біженців та інформування міжнародної громадськості щодо російської військової агресії проти України понад 1200 заявників отримали таке сприяння з червня 2022 року.

ДЕСС у співпраці з МКІП та Національним заповідником «Софія Київська» організовано унікальні міжконфесійні заходи.

  • 5 липня вперше після отримання Томосу священники УПЦ та ПЦУ зустрілися обговорити православну ситуацію в Україні, за результатами якої учасники сформували й оприлюднили Декларацію порозуміння УПЦ та ПЦУ.
  • Почергове читання молитов стало звичним форматом міжконфесійних молебнів, але 9 квітня під час спільної молитви за Україну в Софії Київській вперше пролунала разом прочитана молитва «Отче наш», об’єднавши голоси представників різних християнських Церков. Прочитавши разом молитву «Отче наш», духовні лідери різних Церков звернулися з молитовними словами задля перемоги добра, істини, та встановлення якнайшвидшого справедливого миру.

За результатами аналізу численних проблемних випадків, з метою сприяння законній реалізації права на свободу світогляду та віросповідання ДЕСС розроблені рекомендації та роз’яснення щодо порядку дій релігійних громад, Київської міської, обласних державних (військових) адміністрацій у разі зміни релігійною громадою своєї підлеглості в канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням).

На постійній основі ДЕСС надає експертну підтримку профільним фахівцям Київської міської, обласних військових адміністрацій, які працюють з питаннями релігії, зокрема у форматі щотижневих консультаційних зустрічей онлайн (щовівторка).

Адміністративні послуги ДЕСС продовжували функціонувати в повному обсязі, попри виклики війни.

Попри виклики війни, ДЕСС забезпечила продовження функціонування проєкту «Нова бібліотека Софії», на сайті якого https://www.newlib.org.ua протягом року створено понад 500 публікацій. Зокрема розпочато серію публікацій «Свідки війни» та інтерв’ю, присвячених війні рф проти Україні.

«31 рік спільнодії. 31 рік спільнотворення»: попри виклики війни, ДЕСС продовжила розповідати історії про те, як у незалежній Україні спільно творили добрі справи люди різної віри та різних етнічних культур: https://spilno.dess.gov.ua. Проєкт був започаткований ДЕСС у 2021 році до святкування 30-ої річниці Незалежності України. 

Поділитись:
Категорії
Інші публікації