ДЕСС: Співробітництво між Україною та країнами Африки має потужний, ще не використаний потенціал та подальші перспективи розвитку

З нагоди святкування Дня Африки та до 60-ї річниці заснування Організації Африканської Єдності(нині Африканського Союзу) в Укрінформі відбулася конференція для обговорення досягнень та перспектив українсько-африканських відносин. Захід відбувся за участі заступника голови ДЕСС Ігоря Лоссовського, віцепрезидента ГО «Африканська Рада в Україні» й члена Громадської ради ДЕСС Діалло Ісса Садіо, спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Максима Субха, а також представників державних установ України, африканської діаспори, науковців, африканістів, дипломатичних служб африканських країн і представників громадських організацій.

«25 травня – це історична дата, коли відзначається День Африки й 60-річчя заснування Організації Африканської Єдності (нині Африканський Союз). Роль Африканського Союзу на континенті та у світі є сьогодні великою. Тож співробітництво між Україною та країнами Африки має потужний, ще не використаний потенціал та подальші перспективи розвитку. Зокрема, у галузі політичної підтримки України з боку африканських держав, політичної та дипломатичної співпраці в ООН, а також економічного співробітництва, включно із забезпеченням продовольчої безпеки Африканського континента», – сказав Ігор Лоссовський.

Він також подякував африканським країнам, які долучилися до міжнародної контактної групи із забезпечення оборони України – коаліції «Рамштайн».

« Під час першої зустрічі у межах «Рамштайну» серед 30 учасників було 4 країни з Африки – Кенія, Ліберія, Марокко і Туніс. Україна цінує внесок окремих африканських країн в нашу оборону», – сказав він.

Африканський Союз – це міжнародна міжурядова організація, заснована 9 липня 2002 року, яка наразі об’єднує 55 держав Африки, є правонаступницею Організації Африканської Єдності, що з’явилася у 25 травня 1963 року в місті Аддис-Абеба з метою подолання наслідків колоніалізму на континенті. Заступник голови ДЕСС зауважив, що Україна цілковито розуміє прагнення африканських держав, оскільки протягом кількох століть боролася за свободу від колоніальної залежності й продовжує це роботи зараз, обороняючись від імперських амбіцій Росії.

Водночас віцепрезидент ГО «Африканська Рада в Україні» зауважив, що відносини між Україною та країнами Африки виходять з часів Радянського Союзу. Після розпаду Союзу, було створено 10 посольств України в країнах континенту (Росія представлена дипломатичними місіями у 40-а із 55 країн АС).

«Наразі питання гідної презентації України в Африці є надзвичайно актуальним. Існує багато галузей українсько – африканського співробітництва: дипломатія, освіта, охорона здоров’я, технології, військова справа… Я б хотів, щоб відносини між Україною та Африкою були високо розвинутими. Бо, з одного боку, досвід України у галузі технологій є дуже корисним для Африки, а з іншого боку, африканські корисні копалини можуть стати надійним ресурсом для розвитку України. Ми можемо разом розвинути відносини, вигідні для обох сторін», – зазначив Діалло Ісса Садіо.

Він також підкреслив, що студенти-африканці, які навчалися і навчаються в Україні, можуть стати містком між країнами. Згідно з даними МЗС, на 24 лютого 2022 року в Україні здобували освіту близько 77 тисяч іноземних студентів, із яких 23 тисячі – вихідці з Африки.

Своєю чергою, спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки зауважив, що побудова українсько – африканських відносин потребує зусиль з обох боків.

«У попередні роки Україна мала на території Африки 10 посольств, які були засновані після здобуття Україною незалежності. Зараз ми розуміємо, що цього недостатньо. Ми впевнені, що маємо будувати прямі контакти. Україна має говорити з африканським світом напряму, це вже відбувається, про що свідчать десятки телефонних розмов і зустрічей президента Зеленського із колегами з африканських країн, перше в історії української дипломатії турне міністра закордонних справ у жовтні минулого року, та інше турне, яке зараз триває: очільник МЗС вже відвідав Марокко та Ефіопію. Своєю чергою, під час повномасштабного вторгнення відбувся візит президента Гвінеї-Бісау до України. Традиційно в українсько-африканських відносинах велику роль відігравав торговельно-економічний чинник. Зокрема, товарообіг між Україною та Африкою сягнув у 2021 році майже 5 млрд дол. Попереду у нас зерновий саміт, який дозволить нам продовжити роботу над забезпеченням потреб африканського континенту у продовольстві», – зауважив Максим Субх.

Він також наголосив на тому, що африканський континент має значний людський потенціал: там проживає майже півтора мільярда людей, і очікується, що до 2050 року ця цифра подвоїться. Водночас на континенті розмовляють понад двома тисячами мов та діалектів. Світ звідти отримав 23 нобелівських лауреата.

Своєю чергою, голова діаспори Республіки Конго Тимотей Едгар Лонга Міякетитехо зауважив, що в Африці Україна з Росією також мають фронт протистояння – інформаційний. Він запевнив, що африканська діаспора, яка залишилася в Україні під час повномасштабного вторгнення, робить свій посильний внесок, аби «Африка не здійснила історичну помилку, ставши на сторону агресора». У контексті цієї проблеми журналіст Аурагх Рамдан зауважив, що доцільно створити новий канал іномовлення, спрямований на аудиторію африканського континенту.

Модерували захід голова правління Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула Гош та експертка ГО «Африканська рада в Україні» Мариам Діалло.

Поділитись:
Категорії
Інші публікації