Голос ромських жінок під час війни

12-13 грудня у м.Варшава, Республіка Польща відбувся Другий форум ромських жінок України “Голос ромських жінок під час війни”. Насичена програма форуму включала виступи представників та представниць різних громадських організацій та активістів, що опікуються зокрема допомогою ромським жінкам в Україні та поза її межами. 

Організатором форуму виступив Міжнародний благодійний фонд “Ромський жіночий фонд “Чіріклі”, який займається питаннями соціального захисту етнічних ромів з 1997 року. 

Повномасштабна війна, розпочата російською федерацією проти України 24 лютого 2022 року, змінила життя всієї України та глибоко вплинула на життя національних меншин та корінних народів нашої держави. Питання освіти ромських дітей, гендерної рівності у громаді, доступу до медичних послуг та захисту прав ромів стали ще більш нагальними та гострими, адже агресія рф суттєво погіршила рівень життя громад. Ромські жінки та діти, які залишили окуповані території та території активних бойових дій, стикалися з проблемами нетолерантності в суспільстві та мовою ворожнечі як в Україні так і за кордоном.

Засновниця фонду “Чіріклі” Юлія Кондур зазначила, що бачить перспективу в майбутньому боротися з цими викликами, об’єднавшись із європеськими організаціями, які досі не мали такого досвіду медіаторства із представниками ромських організацій. 

Від початку повномасштабної війни громадяни України ромської ідентичності об’єднувалися заради допомоги нашій державі у протистоянні агресії рф: роми служать у лавах ЗСУ, займаються волонтерською діяльністю, гуманітарною допомогою громадянам та військовим. Цей аспект висвітлювався на форумі. 

“Нещодавно 10 грудня у світі відзначали Міжнародний день прав людини, але тепер світ бачить зневагу до цих прав росією, державою-агресором. Але українці незалежно від етнічної приналежності чинять опір агресії рф. Державна служба України з етнополітики та свободи совісті від початку повномасштабного вторгнення розпочала моніторинг та фіксує факти участі етноспільнот в опорі російському агресору. Чільне місце в цьому процесі посідає ромська національна меншина, зафіксовано 65 фактів такого активного спротиву. Гуманітарна допомога, міжнародна адвокація, військова участь безпосередньо на фронті – скрізь задіяні українці ромського походження, серед яких надзвичайно багато ромських жінок”, – зазначив начальник Відділу співпраці з етнічними спільнотами ДЕСС Віктор Коврей.  

Учасники форуму висловили сподівання, що Україна якомога швидше затвердить план заходів з реалізації стратегії сприяння реалізації прав та можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року, що сприятиме подальшому захисту прав та інтересів ромів.

Поділитись:
Категорії
Інші публікації