Нині в царині духовного ми долаємо наслідки трьох століть поневолення – Олена Богдан

18 червня в межах Форуму гуманістичних діалогів «Європейський вимір: гра з позитивною сумою», відбулась серія трьох дискусій про релігію в контексті війни.

  • Віра під час війни
  • Церква та держава в служінні суспільству
  • «І на оновленій землі…» На що спиратися суспільству після перемоги?

Відео діалогів доступні українською та англійською мовами.

Олена Богдан, Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), підкреслила, що перемога України у війні з росією важлива не лише для України, а й для всього світу, оскільки перемога України означатиме, що свобода і правда мають значення, а насилля не має останнього слова. Олена Богдан звернула увагу учасників, що нині в царині духовного ми долаємо наслідки трьох століть поневолення.

  • У 17 столітті невдовзі після Переяславської ради відбулася, по суті, анексія Київської Митрополії Московським патріархатом (1686 рік).
  • Указом Петра І заборонено книгодрукування українською мовою і наказано вилучити українські тексти з церковних книг (1720 рік).
  • Указом Катерини ІІ (1763 рік) заборонено викладання в Києво-Могилянській академії ‒ тогочасному осередку богословської освіти.
  • Синод РПЦ приймає рішення про заборону друкувати й використовувати український буквар (1769 рік).
  • Ще за століття, сумнозвісним циркуляром Петра Валуєва (1863 рік) заборонено друк українською мовою духовної, освітньої та наукової літератури.
  • За радянських часів в Україні було дозволено функціонувати лише Екзархату Російської Православної Церкви в Україні. Натомість Українська Греко-Католицька Церква та Українська Автокефальна Православна Церква були заборонені.

Таких репресивних рішень, спрямованих на маргіналізацію та знищення української мови й ідентичності, зокрема в Церкві, було чимало впродовж трьох століть поневолення. Після Переяславських угод 1654 року Україна опинилася на шляху вкрай важких випробувань. Сьогодні наша країна є символом того, що можна вистояти та відродитися.

Вячеслав Горшков, координатор співпраці з релігійними спільнотами ДЕСС, нагадав про ідеал для людства з Книги пророка Ісаї, який викарбовано на будівлі ООН: «І мечі свої перекують вони на лемеші, а списи свої на серпи. Не підійме меча народ проти народу, і більше не будуть навчатись війни!» (Іс. 2:4). Вячеслав Горшков наголосив, що ми маємо вивести міжрелігійні та міжнародні стосунки на абсолютно новий рівень, щоб наблизитись до того ідеалу, про який писав пророк Ісая.

Серія дискусій відбулася за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) та Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).

Поділитись:
Категорії
Інші публікації