Представниця караїмського корінного народу взяла участь у 21-й сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів 

«Російські війська знищують цивільне населення лише за те, що воно є частиною українського народу, а не російського. Вважаю такі дії геноцидом, який веде до знищення зокрема і корінного караїмського народу,» — наголосила Олена Арабаджи під час 21-ї сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів.

Впродовж 25 квітня — 6 травня триває 21-а сесія Постійного форуму ООН з питань корінних народів.

Протягом 27-28 квітня відбувся діалог з прав людини зі Спеціальним доповідачем з питань корінних народів та Експертним механізмом з прав корінних народів. Україну в ході діалогу презентувала представниця караїмського етносу — корінного народу України, членкиня правління громадської організації «Спілка караїмів України», проректорка Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Олена Арабаджи.

Караїми — один із трьох корінних народів України, який сформувався на території Кримського півострова. У своєму виступі Олена Арабаджи підкреслила, що тимчасова окупація росією Кримського півострова у 2014 році порушила вікові родинні зв’язки караїмського етносу, а повномасштабна агресія росії з 24 лютого цього року вигнала караїмів з рідного Мелітополя та розкидала містами України й державами світу. Пані Арабаджи відчула на собі російську окупацію в Мелітополі, де її родина досі проживала близько двох століть.

 «Діти та онуки не мають можливості вивчати караїмську мову, адже вчитель караїмської мови залишився на тимчасово окупованій території, заблоковано доступ до культурного караїмського центру. В умовах російської окупації, яку я відчула на собі, нам заборонено висловлювати свою думку, брати участь у мітингах. У такій ситуації, як мені відомо, знаходяться й інші корінні народи України — кримські татари і кримчаки,» — підкреслила у своєму виступі Олена Арабаджи.

З повним текстом виступу Олени Арабаджи можна ознайомитися нижче.


Виступ Олени Арабаджи — представниці караїмського етносу — корінного народу України, членкині правління громадської організації «Спілка караїмів України» стосовно пункту 5 (d) «Діалог з прав людини зі Спеціальним доповідачем з питань корінних народів та Експертним механізмом з прав корінних народів» під час 21-ї сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів

Шановні учасники Форуму!

Браття та сестри!

Селам кардешлер! 

Вітаю вас з України, від імені корінного народу України – кримських караїмів. Наша історична батьківщина — Кримський півострів. Мій народ нараховує на сьогодні менше 2000 осіб, але ми маємо свою тисячолітню історію, релігію та культуру, пишаємось і зберігаємо наші традиції. У місті Мелітополі караїмська громада створила караїмський етнографічний центр, підручник та організувала школу з вивчення рідної мови, а також організувала караїмський музичний ансамбль.  1-го липня минулого року парламент ухвалив ініційований Президентом України Володимиром Зеленським Закон «Про корінні народи України», у якому караїмів визначено корінним народом та гарантовано права згідно з міжнародними стандартами.

Військова агресія Росії, окупація наших міст завдала нищівного удару по караїмському народу.

У визначенні національної ідентичності караїмів, яка була прийнята у 2003 році, вказується, що «кримські караїми-тюрки відчувають особливі почуття до Криму, як до історичної батьківщини». Незаконна окупація Криму, яка відбулась у 2014 році, порушила вікові родинні зв’язки караїмського етносу, можливість збереження історико-культурної спадщини народу.

Нова хвиля повномасштабної агресії Росії 24 лютого цього року вигнала караїмів з регіону українського Надазов’я, зокрема з інтеркультурного Мелітополя — рідного дому караїмів. 50 відсотків караїмських родин виїхало зі своїх домівок, і зараз караїми знаходяться  у Польщі, Литві, Хорватії, Ізраїлі, Німеччині, а також на заході України — Львові та інших містах.

Особисто моя родина, яка проживала у Мелітополі більше 150 років, знайшла прихисток у 4 країнах світу. Діти не мають можливості вивчати караїмську мову, адже вчитель караїмської мови залишився на тимчасово окупованій території. Доступ до культурного караїмського центру заблоковано. В умовах російської окупації, яку я відчула на собі, нам заборонено висловлювати свою думку, приймати участь у мітингах. У такій ситуації, як мені відомо, знаходяться і інші корінні народи України — кримські татари і кримчаки.

Росія обґрунтовувала повномасштабне вторгнення до України потребою протидії Україні як начебто «неонацистській державі». Насправді російські війська привласнили травми минулого і знищують цивільне населення лише за те, що воно є частиною українського народу, а не російського. Вважаю такі дії геноцидом, який веде до знищення зокрема і корінного караїмського народу. 

Звертаюсь до поважного Форуму — підтримайте корінні народи України, підтримайте нашу країну у боротьбі з російським агресором!

Слава Україні! Героям слава!

Поділитись:
Категорії
Інші публікації