Боротьба за землю, ідентичність та свободу в Україні завжди була святою справою і громадянським обов’язком для представників усіх національних меншин України, і сьогодні вони об’єдналися у спротиві спільному ворогу.
Гагаузи — православний тюркомовний народ, нащадки кочових племен огузів. Цей народ в історичному масштабі оселився в Україні порівняно недавно. Проте він устиг тут обжитися й укорінитися, розвиваючи свою культуру. Українські гагаузи компактно мешкають на півдні Одеської області, зокрема в Болградському та Ізмаїльському районах, а також у великих містах – Одесі, Києві, Харкові. Невелика частина гагаузів проживає на півдні Запорізької області. На сьогодні гагаузька мова, якою розмовляють понад 40 тисяч жителів України, зарахована ЮНЕСКО до мов, що зникають. В місцях компактного проживання в школах вивчається рідна мова та література, видаються книжки та підручники, діють національно-культурні осередки. За останні 20-30 років з’явилася нова генерація українських гагаузів, які однаково чудово розмовляють і українською, і гагаузькою мовою. росія роками намагалася провадити свою пропаганду серед гагаузів, формуючи проросійські настрої, однак попри все, гагаузи є частиною українського народу. Вони боронять свою землю в лавах Збройних Сил України, волонтерять.
ДЕСС продовжує проводити консультаційні зустрічі з національними меншинами (спільнотами) України щодо обговорення правових механізмів імплементації Закону України «Про національні меншини (спільноти) України», зокрема проєкту Концепції державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» та проєкту майбутньої Програми. Сьогодні ДЕСС провела консультаційну зустріч представниками громадських об’єднань гагаузької спільноти.
Під час обговорення концепції Програми з представниками громадських об’єднань гагаузької спільноти було відзначено важливість підтримки державою освітньої програми та збереження гагаузької мови, при цьому є потреба у створенні умов для вивчення української мови гагаузами України. Порушувалися питання щодо потреби в завершенні декомунізаційних та деколонізаційних процесів – повернення старих тюркських назв гагаузьким селам. Після Другої світової війни радянська влада, змінила назви населених пунктів в Бессарабії, фактично стираючи місцеву історичну топоніміку. Доходило до абсурду, коли в кожному районі з’явилися по кілька сіл з однаковою назвою. Й зараз, коли кілька років тому в Україні відбулося укрупнення районів, вийшло так, що в одному районі три Виноградівки.
Вдячні національним меншинам та корінним народам України, за долучення до покращення якості державної етнополітики та належного виконання Україною рекомендації Європейської Комісії щодо вдосконалення правової бази щодо захисту прав національних меншин (спільнот). ДЕСС продовжує консультації з національними меншинами (спільнотами) для обговорення питань імплементації Закону. У разі якщо існує потреба у проведенні такої зустрічі просимо надсилати відповідний запит на електронну скриньку info@dess.gov.ua. Також закликаємо слідкувати за оновленнями на офіційних вебресурсах ДЕСС.