ДЕСС завершила проводити консультаційні зустрічі з національними меншинами (спільнотами) України щодо обговорення правових механізмів імплементації Закону України «Про національні меншини (спільноти) України», зокрема проєкту Концепції державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» та проєкту майбутньої Програми, сьогодні відбулася консультація з представниками громадських об’єднань ромської спільноти.
Ромська спільнота є найчисельнішою етнічною меншиною у Європі та значною за кількістю етнічною спільнотою в Україні. Станом на 2001 р. за останнім всеукраїнським переписом кількість ромського населення становила близько 47 тисяч осіб, проте за різними міжнародними оцінками це число може сягати від 200 до 400 тисяч. Роми розселені по всіх областях України, але найбільше їх на Закарпатті, у Криму і Південній Бессарабії.
Традиції ромського народу, ромська мова є частиною культурного розмаїття нашої держави. Підтримка і розвиток ромської мови важливі для збереження національної самобутності ромів, їхньої оригінальної культури, забезпечення їхніх освітніх потреб.
Від початку повномасштабної війни роми, на рівні з усіма громадянами України, що мають різне етнічне походження, протистоять російському агресору, беруть участь у русі опору. Роми служать у лавах ЗСУ, займаються волонтерською діяльністю, гуманітарною допомогою громадянам та військовим.
Під час обговорення концепції Програми «Єдність у розмаїтті» з представниками громадських об’єднань ромської спільноти було відзначено важливість розробки державою освітньої програми й збереження ромської мови та необхідність її кодифікації. Порушувалися питання щодо потреби у забезпеченні документами. Роми завжди були однією з найуразливіших в Україні етнічних спільнот, однак повномасштабна війна ще більше погіршила їхнє становище. Багато ромських родин залишилися на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій через відсутність грошей та можливості евакуюватися. Через відсутність документів ромам складно працевлаштуватися, отримати медичну допомогу чи отримати статус ВПО та гуманітарну допомогу. Війна відбилась і на ромських дітях: вони не завжди мають пристрої для дистанційного навчання з використанням цифрових технологій. Тому край необхідне сприяння держави у здобутті ромами дошкільної та вищої освіти. Також наголошено було на регіональній специфіці та необхідності конкретної взаємодії з органами обласної виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Розроблення та затвердження плану заходів до Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року, поглибило та розширило б заходи передбачені в проєкті майбутньої Програми державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» для спільноти. Зазначені заходи є найближчим пріоритетом діяльності ДЕСС. Також існує й надалі необхідність проводити інформаційні кампанії з питань недискримінації ромської спільноти. В ході консультацій прозвучали також окремі критичні зауваження та рекомендації щодо покращення взаємодії з ромськими громадськими організаціями.
Вдячні національним меншинам та корінним народам України, за долучення до покращення якості державної етнополітики та належного виконання Україною рекомендації Європейської Комісії щодо вдосконалення правової бази щодо захисту прав національних меншин (спільнот).