Консультації ДЕСС з національними меншинами (спільнотами) України – Грецька меншина

Внаслідок російської агресії, окремі етнічні спільноти України, які представляють унікальні у світі культури, можуть остаточно зникнути. Зокрема, йдеться про греків Надазов’я та дві мовні групи цього етносу – урумську та румейську. Починаючи з 2014 р. і дотепер майже всі поселення греків Надазов’я опинилися під окупацією. Удар, завданий Маріуполю, та знищення селища Сартана надто критично позначилися на можливості збереження культури, компактного проживання та самого виживання осіб, які належать до цієї спільноти. Знищено музеї, архіви, заклади освіти й культури; музейні експонати, мистецькі колекції, архівні матеріали та інші цінності вивезені окупантами на територію росії. Найбільше громадське об’єднання спільноти – Федерація грецьких товариств України працює частково в екзилі.

Сьогодні у рамках консультацій з національними меншинами (спільнотами) України щодо обговорення правових механізмів імплементації Закону України «Про національні меншини (спільноти) України», зокрема проєкту Концепції державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» та проєкту майбутньої Програми, ДЕСС зустрілася з представниками громадських об’єднань грецької національної меншини (спільноти). До онлайн-консультації доєдналися учасники як з Грецької Республіки, так і з багатьох місць України: мм. Києва, Львова, Житомира, Харкова, Сум, Одеси, Запоріжжя та територіальних громад Донецької області. Під час зустрічі учасники акцентували увагу на внеску національної меншини (спільноти) України у протидію російському агресору та інформаційній війні, необхідності збереження урумської та румейської мов, створення окремої державної програми для збереження мовної та культурної спадщини греків України, повернення історичних назв грецьких поселень. Також порушувалися питання про напрацювання концепції деокупаційної політики на звільнених, в майбутньому, територіях аби зберегти від остаточного зникнення культуру українських греків, а також зберегти пам’ять про сьогоднішні трагічні події. 

ДЕСС продовжує консультації з національними меншинами (спільнотами) для обговорення питань імплементації Закону. У разі якщо існує потреба у проведенні такої зустрічі просимо надсилати відповідний запит на електронну скриньку info@dess.gov.ua. Також закликаємо слідкувати за оновленнями на офіційних вебресурсах ДЕСС.

Вдячні усім, хто долучається у цей час до покращення якості державної політики у сфері етнополітики та належного виконання Україною рекомендації Європейської Комісії щодо вдосконалення правової бази із захисту прав національних меншин (спільнот).

Поділитись:
Категорії
Інші публікації