31 березня 2023 року, у м. Страсбург (Французька Республіка) відбулися робочі зустрічі делегації України з представниками Венеційської Комісії, Консультативного комітету Рамкової конвенції про захист національних меншин та Комітету експертів Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.
З боку України участь у консультаціях взяли Голова ДЕСС Віктор Єленський, заступник Голови ДЕСС Ігор Лоссовський, заступник Міністра освіти і науки України Віра Рогова та начальник головного управління загальної середньої і дошкільної освіти МОН Юрій Кононенко.
Метою робочого візиту є інформування представників експертних інституцій Ради Європи щодо стану забезпечення прав національних меншин (спільнот) та корінних народів України в умовах російського повномасштабного вторгнення після 24 лютого 2022 року та виконання Україною міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав національних меншин. У ході зустрічей Українська сторона детально розповіла про стан виконання рекомендації Європейської Комісії від 17 червня 2022 року, зокрема про особливості ухваленого 13 грудня 2022 року Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» та хід роботи щодо розроблення нормативно-правової бази, спрямованої забезпечити його належну імплементацію та дієвість.
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті висловила зацікавленість у відновленні моніторингових циклів за Рамковою конвенцією про захист національних меншин та Європейською хартією регіональних або мов меншин та готовність активно сприяти у цих процесах. Зокрема, українська сторона запросила представників Венеційської комісії, Консультативного комітету Рамкової конвенції та Комітету експертів Європейської хартії регіональних мов або мов меншин прибути з візитами в Україну, зустрітись з представниками органів державної влади, місцевого самоврядування та громадських об’єднань задля кращого розуміння стану ситуації із забезпеченням прав національних меншин (спільнот) та корінних народів.
Голова ДЕСС подякував за підтримку та готовність до конструктивної співпраці з боку експертних інституцій Ради Європи та належну комунікацію, яка є важливою складовою взаємодії, зокрема в контексті підготовки експертних доповідей щодо стану виконання міжнародних зобов’язань України та Висновку Венеційської комісії щодо Закону України «Про національні меншини (спільноти) України».