У вівторок, 2 травня, Кримськотатарський Ресурсний Центр презентував чат-бот «ТурБОТа про ВПО», який увібрав в себе всю необхідну інформацію для внутрішньо переміщених осіб, зокрема, з-поміж корінних народів та національних меншин України. Наразі проблема ВПО залишається досить актуальною і дуже важливо сприяти їх інтеграції до нових громад та допомагати пристосуватися до нових умов.
«На жаль, кількість ВПО збільшується щодня, оскільки військові дії продовжуються. Кожна людина, яка вимушено покинула свою домівку та переїхала до незнайомого місця, стикається із неймовірним стресом, а також із низкою проблем, у тому числі збереження своєї ідентичності у новій місцевості. Команда КРЦ знайшла спосіб допомогти людям, які вимушено покинули свою домівку. – відзначив Ескендер Барієв, голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатрського народу. – Для нас важливо, щоб наше суспільство було сконсолідовано. Ми маємо піклуватися про людей, які опинилися в тяжкій ситуації. Ми самі через це пройшли. Особливо важливо для людей, які є представниками корінних народів, національних меншин, щоб вони могли зберегти свою ідентичність, як релігійну, так і національну».

Облаштувати життя на новому місці — завдання не з простих. В чат-боті зібрана корисна інформація та посилання, які допоможуть переселенцям знайти житло у новому регіоні, як отримати статус ВПО, розібратися, як і де отримати допомогу, дізнатися актуальні вакансії та центри дозвілля для дітей, як знайти культові споруди, як знайти магазини з урахування особливих потреб (халял, кошерна, вегетаріанська їжа), а також отримати покрокові інструкції, як діяти в незрозумілих ситуаціях.
Наразі чат-бот охоплює 4 великих міста: Київ, Львів, Чернівці та Івано-Франківськ. Проте у майбутньому планується розширити географію та додавати ще більше важливої інформації, яка може знадобитися ВПО.
Початок активних бойових дій після 24 лютого 2022 року, запровадження воєнного стану в Україні спричинили масове переміщення – громадяни лишають свої домівки в пошуках безпеки та захисту. В Україні наразі обліковано понад 5 млн внутрішньо переміщених осіб, однак їх реальна кількість становить майже 7 млн. Тимчасовий притулок за межами України знайшли понад 5 мільйонів українців. Протягом 2022 року пріоритетом було кризове реагування – евакуація та первинна допомога, зокрема, питання житла, надання предметів першої необхідності.
“На сьогодні ситуація з внутрішнім переміщенням стабілізована. Всі процеси мають контрольований характер. Цього року пріоритети змінюються – Уряд України розробив нову Стратегію державної політики внутрішнього переміщення до 2025 року. Наразі акцент робиться на тимчасовій інтеграції ВПО в приймаючій громаді, зокрема працевлаштуванні, а також поступовій підготовці до повернення до місць постійного проживання. На жаль, 66% внутрішніх переселенців у нас не мають роботи. Серед них 70% жінки. Уряд України планує видати 1,8 млрд гривень мікрогрантів для розв’язання питання про працевлаштування ВПО”, – повідомив заступник голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Ігор Лоссовський.
Збережіть собі цю інформацію і розкажіть про неї тим, хто цього потребує!