Сьогодні Голова ДЕСС прозвітував на засіданні Комітету з питань інтеграції України до ЄС про виконання рекомендації Європейської Комісії від 17 червня 2022 року щодо завершення реформи правової бази для національних меншин згідно з рекомендаціями Венеційської комісії і прийняття механізмів її негайного та ефективного впровадження.
Верховна Рада України зробила свою частину роботи, прийнявши Закон «Про національні меншини (спільноти) України» від 13 грудня 2022 року, який вдосконалює реалізацію прав національних меншин та основи державної політики щодо них. Законом вперше на законодавчому рівні закріплюються повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в сфері захисту прав та свобод осіб, які належать до національних меншин (спільнот). Також Закон гарантує виділення видатків для забезпечення виконання заходів щодо реалізації прав і свобод національних меншин (спільнот) за рахунок коштів Державного бюджету України за окремою бюджетною програмою, а також коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Віктор Єленський наголосив, що ДЕСС наразі зосереджена на підготовці нормативно-правових актів, покликаних забезпечити дієвість Закону «Про національні меншини (спільноти) України», який набуває чинності 1 липня цього року. З цією метою розробляється п’ять підзаконних актів, головним з яких є Державна цільова програма «Єдність у розмаїтті». Програмі передує Концепція, проєкт якої був розроблений ДЕСС.
Вже пройдено 2 раунди громадського обговорення. Наразі відбуваються консультації у широкому форматі з національними спільнотами України. Проведено 11 зустрічей з представниками громадських об’єднань румунської, угорської, молдовської, болгарської, польської, німецької, чеської, словацької, єврейської, литовської, естонської, грецької національних спільнот. Цього тижня очікуються ще зустрічі з корінними народами та вірменською національною спільнотою України. Також було проведено широке онлайн-обговорення проєкту Концепції, засідання Громадської ради при ДЕСС, Експертної ради з етнополітики при ДЕСС.
ДЕСС активно взаємодіє з міжнародними партнерами з Ради Європи та Європейської Комісії. Було проведено кілька консультаційних зустрічей щодо оцінки проєкту Концепції. Представники Ради Європи, Європейської Комісії, представництва Європейського Союзу в Україні та іноземних посольств постійно запрошуються до участі в онлайн-консультаціях з національними спільнотами. ДЕСС брала участь у міждержавних консультаціях з Румунською стороною з приводу Закону, також відбулася зустріч Голови ДЕСС з послом Румунії в Україні. Окрім цього, текст Концепції надавався на оцінку запрошеним експертам Ради Європи.
Наразі ДЕСС знаходиться на етапі фіналізації проєкту Концепції та його підготовки до міжвідомчого погодження. Створюються робочі тематичні групи з розробки державної цільової програми, куди мають ввійти представники профільних органів державної влади, державних установ та зацікавлені представники громадськості. Очікується функціонування 8 робочих груп за напрямками «Забезпечення освітніх прав осіб, які належать до національних меншин (спільнот) та корінних народів», «Використання мов національних меншин (спільнот) та корінних народів України», «Подолання наслідків збройної агресії рф у контексті забезпечення прав національних меншин (спільнот) та корінних народів України», «Збереження культур та національної пам’яті національних меншин (спільнот) та корінних народів», «Медіа та інформаційна діяльність у контексті забезпечення прав національних меншин (спільнот) та корінних народів України», «Запобігання та протидія дискримінації осіб, які належать до національних меншин (спільнот) та корінних народів», «Посилення спроможності громадських об’єднань національних меншин (спільнот) та корінних народів », «Зміцнення інституційної спроможності ДЕСС, забезпечення механізмів участі національних меншин (спільнот) та корінних народів України у прийнятті рішень». Інформацію щодо залучення представників громадськості буде опубліковано на вебресурсах ДЕСС найближчим часом.