Всесвітній день культурного розмаїття

Цього року символічно збіглися в даті День Європи в Україні, який відзначають щороку в третю суботу травня, та Всесвітній день культурного розмаїття в ім’я діалогу та розвитку, який відзначають 21 травня.

Вони збіглися саме в цей рік, коли Україна героїчно захищає безпечне європейське майбутнє та існування української культури як гідного акорду в суголоссі культурного розмаїття Європи.

У грудні 2002 року, прагнучи наголосити на потенціалі культури в досягненні процвітання, сталого розвитку та глобального мирного співіснування, Генеральна Асамблея ООН проголосила щорічне відзначення Всесвітнього дня культурного розмаїття в ім’я діалогу та розвитку. Однією з ключових сумних подій, що актуалізувала важливість формування поваги до культурного розмаїття та культурної спадщини, стало руйнування статуй Будди Баміяна в Афганістані у 2001 році. Людству настав час усвідомити, що деградація і знищення культурної спадщини ‒ матеріальної чи нематеріальної ‒ є втратою не лише для певної культурної спільноти чи політичної нації, а й для міжнародної спільноти в цілому.

Культурну унікальність України російський загарбник прагне знищити разом із її суверенністю. Скарби України окупанти не лише руйнують, а й розкрадають.

Від початку повномасштабної війни, розпочатої рф проти України, російські війська вже знищили або пошкодили понад 330 об’єктів культурної спадщини та будівель закладів культури в тринадцяти областях України.

Агресивна атака російських військ завдає руйнацій християнським храмам та іншим святиням релігійних спільнот України: з 24 лютого зазнали руйнувань уже понад 120 споруд духовного значення (не враховуючи прилеглих будівель) у щонайменше тринадцяти областях України.

Сьогодні потужну відсіч загарбнику дають всі, хто вважають Україну рідним домом. І серед наших захисників і захисниць сьогодні бачимо людей різних етнічних та релігійних ідентичностей – сьогодні Україна об’єднує всіх, хто прагнуть жити в свободі та правді, хто має сміливість сказати тверде «ні» брехливому агресору з імперськими амбіціями.

ДОДАТКОВО

Руйнація культурних цінностей – не побічний ефект війни, а цілком свідома політика російських окупантів – знищити культурну пам’ять України, і це є трагічна сторінка новітньої історії на яку світова спільнота не має права дивитися лише зі співчуттям.

Культурну унікальність України російський загарбник воліє знищити разом із її суверенністю.

Головна мета ідеї: дати людям можливість усвідомити глибину і різноманіття національної культури не тільки країни, але й інших народів світу; зрозуміти завдяки цьому важливість культурного обміну та збереження існуючих культурних звичаїв, традицій і спадщини, навчитися жити разом у гармонії.

Знищення об’єктів культурної спадщини людства в широкому міжнародному розумінні, зокрема і Міжнародного трибуналу, є таким же незворотним злочином, як і позбавлення людини життя.

Сьогодні російські загарбники цинічно та свідомо нищать цивілізаційні набутки України, яка є різним домом для різних етноспільнот для десятків різних націй і народностей, які розвиваються у тісному взаємозв’язку і кожен додає їй барв і повноти.

Поділитись: