Виклики та стан підтримки політики рівності та недискримінації в Україні під час війни

“Очевидно, що зараз один із найдраматичніших епізодів новітньої історії України. І вона вирішує яким шляхом йти. Що Україна обирає для майбутнього, що вона залишить у минулому. І це далеко не в останню чергу питання свобод, питання ставлення до національних меншин, до свободи совісті.”, – сказав Голова ДЕСС у вступному слові під час Конференції «Забезпечення впровадження реформ у сфері протидії дискримінації в Україні, відповідно до європейських стандартів», яка відбувалась у м. Варшава 29-30 березня 2023 року.

Конференція організована Департаментом з протидії дискримінації Генерального директорату з питань демократії та людської гідності Ради Європи. Україна досить широко представлена на цьому заході. У сесіях конференції взяли участь представники Державної служби України з етнополітики та свободи совісті на чолі з Головою Віктором Єленським, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, народні депутати, представники міністерств і відомств, громадських організацій.

У ході заходу було обговорено виклики та стан підтримки політики рівності та недискримінації в Україні під час війни, виконання рекомендації Європейської Комісії від 17 червня 2022 року щодо завершення реформи правової бази для національних меншини, підсумки співпраці України та Ради Європи у 2019-2022 роках у сферах протидії та запобіганню дискримінації, мові ворожнечі, забезпечення прав національних меншин (спільнот) України, включаючи ромів. Презентовано нові проєкти Ради Європи в Україні зокрема «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні» та «Протидія мові ворожнечі в Україні», проведені засідання керівних комітетів цих проєктів.

Голова ДЕСС наголосив, що Україна завжди пишалася своєю різноманітністю, плюралізмом думок, свободою вибору релігії. Пишалася тим, що останні 10 років представники національних і релігійних меншин посідали найвищі посади у державній системі. І коли війна ще раз поставила питання про згуртованість української нації – об’єдналися всі у боротьбі перед спільним ворогом. Голос етнічних спільнот лунає весь час від самого початку повномасштабного вторгнення. Національні спільноти включилися в міжнародну комунікацію і почали розповідати правду мовами меншин. Пішли на захист до Сил територіальної оборони, долучилися до служби в Збройних силах України, організували мережі надання гуманітарної допомоги та шляхи евакуації.

У ході Конференції делегацією ДЕСС було відзначено, що Державна служба України з етнополітики та свободи совісті має на меті сприяти розвитку відкритості і єдності в розмаїтті українського суспільства. Тому з початком повномасштабної війни фахівці ДЕСС почали збирати свідчення участі етноспільнот у боротьбі з російським агресором, які будуть викладені в Альманасі спротиву.

Ігор Лоссовський, заступник Голови ДЕСС поінформував про кроки України щодо завершення реформи правової бази для національних меншин згідно з рекомендаціями Венеційської комісії й прийняття механізмів її негайного та ефективного впровадження, попри щоденні екзистенційні виклики, руйнування та втрати в Україні. Наразі триває імплементація Закону про національні меншини, що набуде чинності 1 липня цього року. Розробляється 5 підзаконних нормативно-правових актів, головним з яких є Державна цільова національно-культурна програма «Єдність у розмаїтті». Проєкт Концепції цієї програми розроблений Держслужбою з етнополітики та свободи совісті. Він пройшов широке громадське та експертне обговорення, наразі тривають обговорення з громадськими організаціями представників національних меншин (спільнот) та корінних народів, за участі представників Ради Європи, Європейської комісії, представників посольств т.з. «держав етнічного споріднення», отримано 175 усних та письмових пропозицій. Документ знаходиться на етапі фіналізації до міжвідомчого погодження.

Учасники Конференції підкреслили негативний вплив російського повномасштабного вторгнення 2022 року на стан та можливості належного забезпечення прав національних меншин (спільнот) та корінних народів України.

“Війна інтенсифікувала критичний стан та актуальні питання у забезпеченні прав корінних народів та національних спільнот України, зокрема ромів. У зв’язку з цим потребує оновлення проєкту Плану заходів на виконання Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року, який враховуватиме поточні виклики, з якими зіткнулась ромська національна меншина (спільнота) після 24 лютого 2022 року”, – зазначив Голова ДЕСС.

Станом на початок 2022 року ДЕСС мала готовий проєкт такого Плану заходів, який пройшов широке громадське обговорення у межах 8 робочих тематичних груп із залученням ромських громадських організацій та міжнародних організацій. Початок повномасштабного вторгнення та переорієнтування державного бюджету на військові потреби поставили це питання на паузу. Наразі цей документ потребує оновлення у зв’язку з новими структурними викликами, з якими зіткнулась ромська спільнота України і ДЕСС готова рухатись цим шляхом. Розроблення Плану заходів на виконання Ромської стратегії було включено до Плану пріоритетних дій Уряду на 2023 рік.

Поділитись:
Категорії
Інші публікації