“Держава чимало зусиль спрямовує на те, щоб потреби національних меншин були задоволені, щоб мова їхня жила і молоді покоління вивчали цю мову, могли нею спілкуватися”, – розповів в ефірі Суспільне Ужгород заступник Голови ДЕСС Ігор Лоссовський.
Зокрема він розповів, що нині в Україні є 565 закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форми власності, де мова національних меншин є мовою проведення уроків. В Україні також є подібних 58 приватних закладів.
“Що вже казати про заклади, де мови нацменшин вивчаються як предмет – таких державних та комунальних шкіл налічується 7704, приватних – 218. Йдеться про такі мови як болгарська, гагаузька, іврит, німецька, молдовська, новогрецька, польська, румунська, турецька, угорська, корейська, словацька, чеська і деякі інші”, – додав посадовець.
Повномасштабна війна, розв’язана росією в Україні згубно вплинула на становище деяких етноспільнот України та на їхню роботу зі збереження власних унікальних мов.
“Є в Україні сьогодні національні меншини, які найбільше потерпають від агресії – це ті спільноти, які компактно проживали в тимчасово окупованих сьогодні районах. Це, наприклад, кримські татари, караїми і кримчаки. Після окупації Криму багато з них виїхали в Херсонську область, яка пізніше теж була окупована. Також надазовські греки, які проживали в Маріуполі, який стерла російська армія. І це надскладно для цих народів – в таких жахливих умовах – зберегти свою культуру і мову”, – зазначив Ігор Лоссовський.
Він наголосив, що підтримку таким етноспільнотам надають також у міжнародні організації: “Країни походження деяких національних меншин створюють спеціальні гранти і допомагають розвитку таких шкіл у нас в Україні, але все одно головні зусилля – це зусилля держави. Тим паче Україна бере участь у таких міжнародних організаціях, які опікуються питаннями національних меншин, як ООН, Рада Європи, ОБСЄ. Україна є учасником багатьох міжнародних конвенцій. які ухвалювалися цими організаціями. Ми регулярно їх виконуємо і звітуємо цим організаціям. Представники наших національних меншин також беруть участь у форумах, які влаштовують ці організації”, – пояснив заступник Голови ДЕСС.
Зазначимо, нині в Україні проживає понад 130 різних етнічних груп. Вони є носіями 79 мов, серед них 43 мови – найбільш часто вживані, є серед них і мови під загрозою зникнення, адже їхніми носіями є менше тисячі людей. Це ускладнює передачу знання мов нащадкам,і деякі наступні покоління можуть втратити мову. Завдання України зберегти етнічне різноманіття, і втілювати різні заходи для збереження мов, ДЕСС активно веде діяльність у даному напрямку. Зокрема нещодавно Державна служба провела захід, присвячений Міжнародному дню рідної мови, на якому представники різних етноспільнот України розповіли про проблеми розвитку та збереження їхніх мов.