«Пам’ятаємо історію – повертаємо територію»

18 травня, у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, в Києві відбувся захід «Пам’ятаємо історію – повертаємо територію», присвячений історії, поверненню та майбутньому півострова.

18 травня  є днем скорботи в історії кримськотатарського народу і днем пам’яті в Україні. В цей день 1944 року за наказом Сталіна люди були з корінням вирвані зі своєї рідної землі – близько 200 тисяч кримських татар зігнали до залізничних товарних вагонів і депортували з рідного півострова у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії. В основному, це були жінки, діти і люди похилого віку. Чоловіки в цей час воювали на фронтах Другої світової війни у лавах Червоної армії.

Цілий народ обмовили, пограбували, по-звірячому вигнали зі своєї Батьківщини, винищивши при цьому майже половину його складу. Жахливий, нелюдський акт депортації призвів до незліченних жертв.  В ешелонах смерті, в місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей. Було знищено цілі родини.

Сталін прагнув знищити всі сліди присутності кримських татар в Криму, було заборонено етнонім кримські татари, і понад 40 років у переписах населення СРСР не було жодної згадки про кримців.

На півострові провели “топонімічні репресії” – більшість міст, сіл, гір і річок, які мали кримськотатарські, грецькі чи німецькі назви, отримали нові, російські імена. Радянська влада знищувала кримськотатарські пам’ятники, спалювала рукописи і книжки, у мечетях відкривали кінотеатри й крамниці.

Сьогодні кати сотень народів, непокарані вбивці мільйонів людей знову чинять акти геноциду проти українського та кримськотатарського народів. Арешти, утиски, постійні обшуки, залякування, фізичний та психологічний тиск, безслідне зникнення людей – все це сучасні будні російської окупації Криму. 

Це наш спільний біль, наша спільна історія і наша спільна війна. У цей непростий для всіх час ми зберігаємо єдність і рішучість. Віримо – Україна буде вільною і кримськотатарський народ повноправно господарюватиме на своїй історичній батьківщині.  

Під час заходу було проведено артперфоманс «Пекельна дорога «Ташкент-Таваксай». Під час якого відвідувачі почули уривок щоденника Нарімана Казенбаша, який у 13-річному віці депортувала радянська влада з Криму 1944 року разом з іншими кримськими татарами. Окрім цього, всі охочі мали змогу написати листи політв’язням та переглянути два тематичні фотопроєкти – «Злочини вустами очевидців» та «Історії з окупованого Криму». 

У заході взяли участь:

Таміла Ташева — постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим;

Рефат Чубаров – голова Меджлісу кримськотатарського народу;

Ірина Верещук – Віцепрем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;

Рустем Умєров –голова Фонду державного майна України;

Еміне Джапарова – перша заступниця міністра закордонних справ України;

Ескендер Барієв – член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру;

Ігор Лоссовський — заступник голови ДЕСС;

представники громадського сектору, історики, аналітики, експерти.

Поділитись:
Категорії
Інші публікації