Тривають консультації ДЕСС з національними меншинами (спільнотами) та корінними народами України щодо обговорення правових механізмів імплементації Закону України «Про корінні народи України» і Закону України «Про національні меншини (спільноти) України», зокрема проєкту Концепції державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» та проєкту майбутньої Програми для того, щоб імплементація зазначених законів якнайкраще відповідала європейським стандартам і задовольняла всі потреби національних спільнот в Україні. У рамках консультацій сьогодні ДЕСС зустрілася з представниками корінних народів України — кримських татар, караїмів та кримчаків — Батьківщиною яких є АР Крим.
Всі вони мають давню героїчну та водночас трагічну історію. Окупація Криму в 1783 році російською імперією призвела до майже повної асиміляції караїмів (наприкінці 20 ст. загальна чисельність представників цього етносу не перевищувала 800 осіб).
Після окупації Криму німцями, 80% народу кримчаків було розстріляно.
Під час депортації 1944 року за наказом Сталіна близько 200 тисяч кримських татар депортували з рідного півострова до Середньої Азії. В ешелонах смерті, в місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей – жінок, дітей, літніх людей. Було знищено цілі родини – 46,2% втратив кримськотатарський народ від своєї чисельності. Протягом кількох днів цілий народ було позбавлено Батьківщини.
У 2014 році, коли росія анексувала Автономну Республіку Крим, корінні народи опинилися перед загрозою втратити свою батьківщину знову, більшість з них змушені були покинути свої домівки. Всі ці роки російська окупаційна влада кидає за грати, катує, проводить репресивну політику залякування, безслідного зникнення кримських татар, порушення громадянських, політичних і культурних прав. Проте, корінні народи Ураїни консолідуються, щоби зберегти свою культуру, самобутність, а від початку повномасштабної війни – намагаються наближати перемогу України. Хтось займається волонтерством, хтось – захищає Україну зі зброєю в руках.
Корінні народи України роблять особливий внесок у відновлення української державності, і продовжують це робити, навіть за умов загрози власному життю.
Під час зустрічі учасники наголосили на важливості комплексного розгляду рекомендації Європейської Комісії щодо майбутнього членства України в ЄС та резолюції Європейського Парламенту стосовно імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також необхідності продовжити роботу у сфері забезпечення прав національних меншин та корінних народів України після завершення війни та звільнення всіх тимчасово окупованих територій України. Більшість представників об’єднань корінних народів підтримали Концепцію державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» та передбачення реальних фінансових механізмів спрямованих на реалізацію державної цільової національно-культурної програми. Окремо було презентовано матеріали про караїмський етнос: самоідентифікацію, самореалізацію та правовий статус в умовах сучасної України.
Традиційно долучилися до консультації також співробітники Ради Європи та Європейської Комісії, які наголосили на важливості залучення корінних народів до консультацій з покращення якості державної етнополітики та відзначили позитивну динаміку виконання Україною рекомендацій Європейської комісії. За словами її представника у травні планується розгляд статусу виконання зазначених рекомендацій, а вже в жовтні Європейська Комісія оцінюватиме стан готовності України до членства в Європейському Союзі.
ДЕСС продовжує консультації з національними меншинами (спільнотами) України для обговорення питань імплементації Законів. У разі якщо існує потреба у проведенні такої зустрічі просимо надсилати відповідний запит на електронну скриньку info@dess.gov.ua. Також закликаємо слідкувати за оновленнями на офіційних вебресурсах ДЕСС.