З 24 лютого 2022 року до 26 січня 2023 року щонайменше 307 релігійних споруд у щонайменше 15 областях України були вщент зруйновані або зазнали руйнувань різного ступеню внаслідок збройного нападу російської федерації: церкви, мечеті, синагоги, Зали Царства, освітні та адміністративні будівлі релігійних спільнот України.
Запрошуємо ознайомитися з даними інтерактивної мапи за підсумками моніторингу, що здійснюється Державною службою України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) у співпраці з Майстернею академічного релігієзнавства (МАР).
Запрошуємо також переглянути повний перелік споруд релігійних спільнот України, що зазнали руйнувань внаслідок повномасштабного вторгнення рф.
5 зі 307 ушкоджених внаслідок атаки рф споруд мусульманські, 5 іудейські, решта 297 християнські.
30 належать протестантським спільнотам, 21 — Православній Церкві України (ПЦУ), п’ять — Римсько-Католицькій Церкві (РКЦ), чотири — Українській Греко-Католицькій Церкві (УГКЦ). 95 споруд належать спільнотам Свідків Єгови.
Майже 48% (142 об’єкти) зі 297 ушкоджених християнських споруд, що були повністю або частково зруйновані внаслідок нападу росії, належать Українській Православній Церкві (УПЦ).
Найбільша кількість зруйнованих релігійних споруд у Донецькій (75) та Луганській (59) областях. Після них ‒ Київська (43) та Харківська (38) області.

Інформацію, зокрема світлини, про ушкодження культових споруд та інші наслідки російського вторгнення до України для релігійних спільнот просимо надсилати на religion@dess.gov.ua. Контактний номер: +380 97 705 38 57.
Також заохочуємо реєструвати свідчення на ресурсі Міністерства культури та інформаційної політики України для документування воєнних злочинів проти людяності та об’єктів культурної спадщини, скоєних російською армією: https://culturecrimes.mkip.gov.ua. Переглянути зафіксовані воєнні злочини на цьому ресурсі можна тут.
Звертаємо увагу, що документування порушень прав людини та воєнних злочинів росії, зокрема тих, які є порушенням Конвенції про захист культурних цінностей під час збройного конфлікту, здійснює також Громадська організація «Кримськотатарський Ресурсний Центр». Незалежно від релігійної чи етнічної ідентичності людини, КРЦ пропонує допомогу в супроводі справ у національних компетентних органах України, а також у міжнародних механізмах (Спецдоповідачі ООН, РПЛ, ЕМРІП ООН, ЮНЕСКО, ОБСЕ тощо). Усіх, хто володіє інформацією про злочини рф в Україні, КРЦ запрошує заповнити опитувальник та надіслати на електронну пошту court@ctrcenter.org.