Круглий стіл з нагоди відзначення Міжнародного дня ромів

Сьогодні, 6 квітня, заступник голови ДЕСС Ігор Лоссовський взяв участь у засіданні круглого столу з нагоди Міжнародного дня ромів, який відбувся у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У заході взяли участь керівництво та представники Офісу Омбудсмана, державних інституцій, міжнародних і громадських організацій, представники іноземних правозахисних та ромських організацій.

Учасники обговорили дотримання прав ромів в Україні в умовах спротиву російській збройній агресії, порушили питання щодо становища ромів-переселенців у воєнний час, проблематику забезпечення особистими документами. На сьогодні ромська спільнота є однією з найуразливіших в Україні, повномасштабна війна особливо критично вплинула на ромські громади та поставила перед новими викликами. Ключовим фактором є статистична та інформаційна невидимість. Облік представників ромської національної меншини ускладнюється відсутністю у деяких з них документів, що посвідчують особу – це призводить до порушення їх основоположних прав на соцзахист, охорону здоров’я, освіту, працю.

Особливу увагу під час круглого столу було приділено обговоренню реалізації Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року (Ромської стратегії), розробником якої є Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.

Для ефективного впровадження Ромської стратегії в серпні 2021 року ДЕСС було розпочато роботу над розробкою проєкту «Про затвердження плану заходів до 2023 року з реалізації Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року». Проєкт Плану заходів пройшов широке громадське обговорення та міжвідомче узгодження, однак початок повномасштабної військової агресії рф і введення в країні воєнного стану відтермінували розгляд напрацьованого проєкту. Ігор Лоссовський зазначив, що наразі ДЕСС проводить роботу по адаптації Плану заходів до нових реалій. “На сьогодні це є одним з наших пріоритетів. Ми провели консультації та зібрали пропозиції від органів влади, що були залучені до підготовки Стратегії і зараз форматуємо та узагальнюємо ці пропозиції”, – повідомив заступник голови ДЕСС.

Разом з тим ДЕСС працює над імплементацією Закону України «Про національні меншини (спільноти) України». Зокрема готуємо проєкт Державної національно-культурної цільової програми «Єдність у розмаїтті». Уже напрацьована Концепція Програми, до її обговорення були залучені національні спільноти. Проведено 17 громадських зустрічей-консультацій, в тому числі й з представниками громадських організацій ромської національної меншини, які були найактивніші й найчисельніші. “Хочу зазначити, що на консультацію зібралася рекордна кількість учасників – 53 і вона тривала понад дві години. Відбулась доволі динамічна дискусія і ми чекаємо конструктивних письмових пропозицій від учасників наради”, – наголосив Ігор Лоссовський

Ромська спільнота є найчисельнішою етнічною меншиною у Європі та значною за кількістю етнічною спільнотою в Україні. Станом на 2001 р. за останнім всеукраїнським переписом кількість ромського населення становила близько 47 тисяч осіб, проте за різними міжнародними оцінками це число може сягати від 200 до 400 тисяч.

8 квітня у світі та в Україні відзначається Міжнародний день ромів. Свято ромської культури, історії та національної ідентичності. Цей день привертає нашу увагу до самобутньої культури ромського народу і до потреби подальших колективних міжнародних зусиль задля тіснішої інтеграції ромського населення до Українського та європейських суспільств.

Поділитись:
Категорії
Інші публікації