Розроблення правопису кримськотатарської мови сприятиме її збереженню та популяризації

Сьогодні, 6 квітня, заступник голови ДЕСС Ігор Лоссовський взяв участь у другому робочому засіданні Національної комісії з питань кримськотатарської мови під головуванням Віцепрем’єр-міністра – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук.

Комісію створено на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки. Цей консультативно-дорадчий орган функціонує у складі представників залучених державних органів, мовознавців із наукових та освітніх установ, а також Меджлісу кримськотатарського народу.

Основне завдання Нацкомісії – зберегти кримськотатарську мову, яка віднесена ЮНЕСКО до мов, що потребують захисту. А також – сприяти координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань інституційного, організаційного й інформаційного забезпечення функціонування кримськотатарської мови. Україна вже дев’ятий рік веде боротьбу за відновлення в повному обсязі прав і свобод корінних народів, що зазнають дискримінації за етнічними й релігійними ознаками від російської окупаційної влади в АР Крим. 

Серед  головних завдань Нацкомісії – розроблення та впровадження стандартів кримськотатарської мови, зокрема з правопису, термінології, граматик та укладення словників.

Учасники зустрічі обговорили питання щодо створення робочої групи з питань правопису кримськотатарської мови. До її складу мають увійти мовознавці, які працюватимуть над розробкою офіційного правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту. 

Обговорювалися також питання посилення інституційної спроможності ДЕСС, створення на її базі спеціальної бюджетної річної програми для реалізації програм з питань функціонування національних меншин(спільнот) та корінних народів, зокрема пов’язаних з розвитком, вивченням та використанням кримськотатарської мови, розробки  Державної національно-культурної цільової програми «Єдність у розмаїтті».

Поділитись:
Категорії
Інші публікації