15 березня Всесвітній день мусульманської культури, миру, діалогу і кіно та Міжнародний день боротьби з ісламофобією. 

Іслам в Україні — друга за чисельністю вірян релігія після християнства. Поява мусульман на українських землях, насамперед на південних — це процес, зумовлений розміщенням України на порубіжжі двох великих цивілізацій — християнської та мусульманської. Тому, саме географічне положення України наперед визначало активну її взаємодію з мусульманськими країнами та народами.

Іслам у межах сучасної України відіграв значну етноформувальну роль у житті деяких народів, які сформувалися на українських землях. У 19-20ст. він став фактором етнічного самозбереження татар (волзьких татар).

Іслам в Україні не має якоїсь особливої специфіки, він не привів тут до появи нових течій, напрямів, груп.

П’ять стовпів ісламу – декларація віри (шахада), молитва (салах), роздача милостині (закят), піст (саум) і паломництво (хадж) – складають основні норми ісламської практики. Вони прийняті мусульманами в усьому світі, незалежно від етнічних, регіональних відмінностей або духовних традицій.

Україна вважається країною з порівняно невеликою кількістю мусульман: за різними оцінками, це від 600 тис до 2 млн. осіб. Мусульмани тут – різні: кримські татари й волзькі татари, турки та вихідці з Середньої Азії, Північного Кавказу й Азербайджану, з арабських країн, є новонавернені серед українців. Загалом в Україні домінує сунітський напрям ісламу.

Регіони найбільшого розселення мусульман – Крим, Донеччина, Луганщина, Херсонщина й великі міста, як Київ, Харків, Запоріжжя, Дніпро, чи не «наймусульманськішим містом» України є Одеса, де діє 8 мечетей. Події останніх років на півдні й сході України змінили картину: чимало сповідників ісламу емігрувало з окупованих територій. 

У послідовників ісламу є не тільки громадянський обов’язок, але й релігійний — боронити свій дім від загарбників. Тисячі українських мусульмани стали на захист України від російської пошести. Діє капеланська служба, волонтерський рух, що допомагає військовим і внутрішньо переміщеним особам, а також ініціатива донорства крові для поранених бійців. Як часто наголошує колишній муфтій ДУМУ «УММА» Саїд Ісмагілов, а нині військовослужбовець ЗСУ, парамедик: “Мусульмани України почувають себе вдома, відчувають себе органічною частиною України: у нас спільна батьківщина, і ми за неї маємо нести відповідальність, як і всі інші наші громадяни… Пророк Мухаммед казав: життя, гідність і майно мусульманина є недоторканними. Тому, хто посягає на твою країну, на життя твоїх дітей, твоєї родини, ти не просто можеш, ти зобов’язаний давати відсіч. Ти маєш захищатися».

Поділитись: