Релігійні свята – це не лише розмаїття культурних традицій, а й глибокі сенси, що нескінченно розкриваються, залежно від обставин, за яких ці свята відзначають. Вони привносять у повсякденність символізм, що пов’язує в одне мереживо події минулого та сьогодення, ненав’язливо вказуючи уважному оку шлях для досягнення кращого майбутнього.
Сьогодні більшість християн України святкує День Святої Трійці, також відомий як П’ятидесятниця, бо припадає на п’ятдесятий день після Пасхи. Це одне з найдавніших свят, відомих людству, тому воно не обмежується однією релігійною традицією.
Тиждень тому П’ятидесятницю відсвяткували християни західної традиції, а також іудеї. Християнська Трійця міцно пов’язана з іудейським святом Шавуот. Попри різний релігійний контекст ці свята єднає ідея народження нового народу, який має високе покликання стверджувати серед людей принципи милості та справедливості.
Згідно з текстами Старого Завіту, саме на П’ятидесятницю Мойсей отримав Закон від Бога, а єврейські племена, що виходили з єгипетського рабства, перетворились на єдиний Божий народ, покликаний бути «царством священиків та народом святим» (Вихід 19:6).
Писання Нового Завіту розповідають, що саме під час святкування П’ятидесятниці Дух Святий зійшов на учнів Христа, з’єднавши їх в особливу спільноту ‒ «вибраний рід, священство царське, народ святий, люд власности Божої, щоб звіщали чесноти Того, Хто покликав вас із темряви до дивного світла Свого» (1Петра 2:9).
Сьогодні, коли темрява намагається поглинути Україну, нам як ніколи потрібне єднання навколо чеснот милості та справедливості, щоб світло, яке в нас було сильнішим за темряву, що навколо. Тому нехай одвічні сенси П’ятидесятниці нам у цьому допомагають!
Зображення: начерк ікони українського художника-емігранта Святослава Гординського (1906-1993) «Сходження Святого Духа на апостолів».