Десята річниця понтифікату Папи Франциска

Сьогодні, 13 березня, рівно десять років тому католики цілого світу почули слова “Habemus Papam” – “Маємо Папу”.

«Час є понад простором», – це ствердження Папи Франциска, яке міститься у його першому Апостольському напоумленні «Evangelii gaudium», багатозначно охоплює десять років, які минули від початку його понтифікату. Франциск став 226-м Папою Римським, першим Папою-єзуїтом, першим понтифіком-латиноамериканцем, першим, що обрав ім’я Франциск, та першим в сучасній епосі, що був обраний після зречення попередника – «простір кристалізує процеси, час натомість спрямовує до майбутнього та спонукає прямувати вперед з надією».

 На десятирічний понтифікат Папи Франциска припали найтрагічніші події новітньої історії України. За цей період українці і дякували Папі, і критикували його.

Спробуємо бодай коротко поглянути на десять років понтифікату Папи Франциска очима українців.

5 квітня 2015 року Папа згадав про Україну під час свого пасхального виступу. «Нехай свято воскресіння Христового принесе світло миру в улюблену Україну, насамперед тим, хто страждає внаслідок конфлікту за останні кілька місяців. Нехай же ця країна, завдяки зусиллям усіх зацікавлених сторін, зможе знову віднайти мир і надію» — йшлося у заяві Папи Римського. Напередодні Дня Незалежності України Франциск заявив, що молиться за Україну і звертається до Бога за благословенням для Президента України та всього українського народу.

 12 лютого 2016 року після зустрічі з головою РПЦ Кирилом у Гавані підписав спільну Декларацію. Представники Української православної церкви (Київський патріархат) розчаровані нею, бо неприпустимо, коли «рішення про Україну й українські церковні та суспільні справи ухвалюють без представників України, ігноруючи їхню думку і позицію».

Протягом свого понтифікату Франциск піклується про стражденних. Цю пастирську турботу відчули на собі також і українці. «Папа для України» – спеціальна гуманітарна акція Святішого Отця Франциска, у квітні 2016 року ініціював збір усіма європейськими католицькими церквами пожертв для біженців із Донбасу.

 4 травня 2016 року Папа прийняв депутата Держдуми Росії від КПРФ Павла Дорохіна, який на цю аудієнцію прийшов із медаллю «За повернення Криму». На його прохання папа почепив на себе георгіївську стрічку.

 28 січня 2018 року, під час зустрічі з українськими вірянами у Соборі Святої Софії в Римі заявив, що кожного вечора молиться українською. Папа Франциск сказав: «Перш ніж іти до нічного спочинку чи вставити вранці, я зустрічаюся з українцями. Я молюся до ікони пресвятої Богородиці, яку мені подарував ваш блаженніший Святослав. І кожну молитву я завершую українською мовою». Діти з місцевої громади подарували Папі мозаїку карти України в кольорах національного прапора та ляльки-мотанки. Від громади він також отримав ікону Пресвятої Богородиці Оранти, вишиваний рушник та глечик із українським медом, а Посол України при Святому Престолі вручив від імені України факсиміле Пересопницького Євангелія.

5–6 липня 2019 року у Ватикані відбулася зустріч Папи Римського Франциска з митрополитами Української Греко-Католицької Церкви. Він зазначив, що Україна переживає «важку та делікатну» ситуацію. «Вже понад п’ять років вона (Україна) поранена конфліктом, який багато хто називає „гібридним“, що складається з воєнних дій, в яких відповідальні маскуються», — наголосив Франциск. Він назвав війну в Україні конфліктом, в якому найслабші та найменші платять найвищу ціну. Також Франциск закликав до єдності і пильності католицьку церкву в Україні.

11 липня Франциск створив Апостольський екзархат для вірних УГКЦ, які проживають в Італії.

У лютому 2020 року у Ватикані відбулась аудієнція Президента України Володимира Зеленського з Папою Франциском. Зеленський запросив Папу відвідати Україну. Він подякував Франциску за ініціативу «Папа для України», спрямовану на допомогу українцям, постраждалим від війни на Донбасі. У свою чергу, Папа Франциск назвав Зеленського «президентом миру».

З початком повномасштабної російської збройної агресії проти України Папа Франциск підтримав Україну. Вже на другий день повномасштабного російського вторгнення в Україну, він прийшов до посольства рф при Святому Престолі, де висловив занепокоєння війною з Україною та заявив про готовність поїхати до Москви. Це було безпрецедентне відхилення від дипломатичного протоколу.

На початку березня Папа Франциск відправляє двох високопоставлених кардиналів із допомогою в Україну.  Ця місія, яка передбачала кілька поїздок, вважалася вельми незвичайним кроком дипломатії Ватикану.

 13 березня 2022 року коментуючи бої за Маріуполь, Франциск заявив, що місто, яке має ім’я Діви Марії стало містом-мучеником лютої війни, яка спустошує Україну.

 25 березня 2022 року Папа Франциск ввірив Україну непорочному серцю Діви Марії.

 6 квітня 2022 року Папа Франциск засудив різанину в Бучі та підняв український прапор

“Недавні новини з війни в Україні замість полегшення і надії принесли повідомлення про нові звірства, такі як різанина в Бучі. Жорстокість, яка стає все жахливішою, навіть проти мирних жителів, беззахисних жінок і дітей.

  Це жертви, чия невинна кров кличе до неба й благає: “Зупиніть цю війну! Хай замовкне зброя! Припиніть сіяти смерть і руйнування”. Вчора, саме з Бучі, мені привезли цей прапор. Це з війни, саме з того мученицького міста”, – заявив Понтифік.

15 квітня 2022 року під час традиційної Хресної ходи в Римі у Страсну п’ятницю Франциск закликав українців і росіян до примирення.У Ватикані вирішили, що хрест символічно понесуть українка та росіянка. Папа Франциск у промові-молитві звернувся до Бога такими словами: “Приведи недругів до рукостискання, аби вони могли вкусити взаємне прощення; обеззброй руку брата, підняту на брата свого, щоб там де зараз ненависть, розквітла згода. Та не будемо поводитися як вороги Хреста Христова”.

В Україні ідея Ватикану про примирення з росією, а також визнання народів двох країн братніми, викликала обурення.

3 травня 2022 року Папа Франциск провів 40-а хвилинну розмову з патріархом Московським Кирилом. Розмова була проведена з метою впливу на припинення повномасштабного вторгнення Росії в Україну, однак той пів розмови обґрунтовував йому війну.

24 серпня 2022 року Папа Франциск під час загальної аудієнції на День Незалежності України згадав у контексті російсько-української війни загибель дочки одного з ідеологів «русского міра» Олександра Дугіна Дарії Дугіної. Папа Франциск сказав: «Маю на думці бідолашну дівчину, що злетіла в повітря у Москві від бомби, закладеної під сидінням автомобіля. За війну платять невинні, невинні!». 25 серпня 2022 року МЗС України запросило апостольського нунція в Україні архієпископа Вісвальдаса Кульбокаса, щоб повідомити йому про розчарування щодо висловлювання папи Римського про загиблу на території РФ росіянку Дар’ю Дугіну. МЗС України заявило, що викликає нерозуміння рішення папи Франциска згадати у контексті російсько-української війни смерть російської громадянки на території Росії, до якої Україна не має жодного відношення. Тако ж МЗС України звернули увагу Апостольського Нунція на те, що з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну Понтифік жодного разу не приділив окремої уваги конкретним жертвам війни, серед яких вже 376 українських дітей, які загинули від рук російських окупантів.

6 листопада 2022 року, під час повернення з Бахрейну, Папа Римський Франциск заявив, у спілкуванні з журналістами заявив, що жорстокість російських військових, з якою вони діють в Україні, не притаманна російському народові. «Мене вражає – і тому я вживаю слово «багатостраждальна» (дослівно: «martoriata» – «піддана мукам» від «martoriare» – «катувати, мучити») – ота жорстокість, яка не притаманна російському народові, можливо… бо російський народ – це великий народ; це (жорстокість) найманців, солдатів, які йдуть на війну як на пригоду, найманців. Я волію думати так, бо маю велику пошану до російського народу, до російського гуманізму», – сказав Франциск.

Папа Римський згадав російського письменника Федора Достоєвського, який, за словами понтифіка, до сьогодні «надихає християн до осмислення християнства».

7 листопада 2022 року, після заяви, що жорстокість російських військових в Україні не притаманна російському народові, очільник УГКЦ Блаженніший Святослав подарував Папі Франциску фрагмент російської міни, яка у березні знищила фасад церкви УГКЦ в Київській області. Блаженніший Святослав сказав Папі Франциску, що: «Це символічний подарунок не лише тому, що це фрагмент російської міни, котра знищила наш храм у місті-мученику Ірпені, але також тому, що подібні фрагменти російських мін, бомб і ракет ми щоденно витягуємо з тіл військових, цивільних і навіть невинних дітей. Вони є видимими знаками тотального знищення та смерті, які росія несе на українську землю».

18 листопада 2022 року, в інтерв’ю італійському виданню «La Stampa», Папа Франциск вкотре назвав російське вторгнення в Україну «конфлікт в Україні», заявивши, що: «Ватикан готовий виступити посередником, щоб зупинити конфлікт в Україні».

У січні 2022 року Папа Римський Франциск у Ватикані вперше зустрівся з делегацією Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій. Звертаючись до делегації, Папа Франциск подякував за єдність релігійної спільноти України. «Це для мене надзвичайно важливо. Ви, як діти однієї сім’ї, можливо розкидані, але коли мама хвора, зібрані довкола неї. Незалежно від релігійної належності, чи то юдеї, чи то християни, православні, католики, мусульмани… Важлива Україна, мама Україна, і ваша єдність».

У річницю початку повномасштабної війни росії проти України, 24 лютого 2023 року, у Ватикані відбувся показ фільму «Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom». Переглянути кінострічку завітало близько 240 гостей. Серед них на запрошення Апостольської Столиці прийшли біженці, волонтери та представники української громади собору Святої Софії у Римі. У показі фільму про війну в Україні взяв участь і Папа Франциск. Після перегляду фільму він звернувся з кількома словами до присутніх. 

«Коли Бог створив людину, то сказав, щоби вона порала землю, дбала про зростання, аби зробити її гарною. Дух війни протилежний: нищити, руйнувати, не давати зростати, знищувати всіх, чоловіків, жінок, дітей, похилих віком…», — поділився Папа Франциск.

«Сьогодні вже рік цієї війни. Спрямовуймо погляд до України, молімося за Україну, впустімо в наше серце біль. Ми не повинні соромитися страждати і плакати, бо війна — це знищення, війна — це завжди крок назад», — сказав Папа, зворушений переглядом, а тоді закликав помолитися разом. 

На честь 10-річного ювілею від дня свого обрання понтифік записав свій перший подкаст Popecast, опублікований у понеділок, 13 березня.

Глава Ватикану зізнався, що найбільше його ранять війни. “Були погані моменти, і всі пов’язані з монстром, який генерує людське страждання, – війною. Мене мучить, коли помирають ці хлопці – українці та росіяни, не важливо, хто саме. Вони не повертаються до матерів”, – сказав понтифік.

 До свого 10-річного ювілею Папа Римський Франциск побажав миру.

 Україна вдячна за зусилля Папи Римського, спрямовані на досягнення миру,  за його духовну підтримку, за увагу до питань міжрелігійного діалогу, захисту прав біженців, турботи про бідних, за постійні молитви за мир і спокій в Україні. Ми бачимо, що погляди Папи на російсько-українську війну, які довгий час зумовлювалися його досвідом пастиря глобального Півдня, стають дедалі більш визначеними у своєму несприйнятті російського імперіалізму і солідарності з народом, який стікає кров’ю у протистоянні агресії.

Поділитись: