Міжнародний день ромів: уперше в умовах повномасштабної війни росії проти нашої держави

8 квітня світ відзначає Міжнародний день ромів, який є визнаним міжнародним святом ромського народу, встановленим на IV-му Всесвітньому конґресі ромів, що відбувся 1990 р. Метою свята є самоідентифікація ромської етнічної групи як єдиного народу, привернення уваги до самобутньої культури та історії етносу рома, подолання дискримінації, утисків та відчуження ромів. Це Свято приурочене до дня проведення I-го Всесвітнього конґресу ромів у Лондоні 1971 р.(див. фото).

У 2022 році  Міжнародний день ромів відзначався в умовах коли наша держава Україна, де проживає велика кількість різних етнічних спільнот, в тому числі й ромська, перебуває у жахливій ситуації гарячої фази неспровокованої війни, розв’язаної російським агресором.

“Батьківщина там, де тебе люблять, де любиш ти”. Історія ромської сім’ї переселенців з Харкова.

Як і всі громадяни України, роми потерпають від жахів війни, російська армія бомбить мирні українські міста по всій території нашої країни, руйнує цивільні об’єкти та багатоквартирні будинки, лікарні й пологові будинки, дитячі садки й школи. Гинуть тисячі мирних жителів, у тому числі діти. Міжнародними гуманітарними організаціями зафіксовані численні випадки воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російськими нелюдями.

В умовах військової агресії Російської Федерації проти України роми на рівні з усіма громадянами, що мають різне етнічне походження, протистоять агресору, беруть участь у русі опору. Роми проходять військову службу в лавах Територіальної оборони та Збройних сил України, є учасниками мирних протестів в тимчасово окупованих містах (зокрема, м. Херсон та м. Нова Каховка), беруть участь в партизанських діях щодо захоплення ворожої техніки (м. Каховка).

Родина ромських громадських діячів – Богдан та Юлія Андрейченко, як і більшість ромів з міста Прилуки, що у Чернігівській області, стали на захист рідного міста від російських загарбників. 

Від тероборони до ЗСУ: історія рома, який захищає Україну.

Громадські об’єднання, що представляють ромську етнічну спільноту, сьогодні займаються волонтерською діяльністю, організують притулки для переселенців, доставляють гуманітарну допомогу із заходу України, інших країн до центральних і східних регіонів для вразливих соціальних груп, в тому числі для ромів.

Дах над головою від Благодійного фонду «Благо». 

Анжеліка Бєлова і НУО “Голос Ромні” відновлюють роботу в Запоріжській, Дніпропетровській, Херсонській областях. 

Гаряче харчування від МЖФ «Чіріклі» у розблокованих містах.

Громадські активісти ромських організацій в Україні ведуть активну просвітницьку діяльність, надають правдиву інформацію міжнародним ромським організаціям, міжнародній ромській спільноті про трагедію українського народу і трагедію ромів, як його невід’ємної частини, що спровокована невиправданою агресією Російської Федерації, про героїчний спротив українського народу і про нашу Велику Перемогу – яка обов’язково настане, бо ми єдині у своїй любові до України незалежно від національності,

Заява Юліана Кондура МЖФ «Чіріклі» на дебатах 49 сесії Ради ООН з прав людини.

Звернення Мирослава Горвата ГО «Романі черхень», депутата Ужгородської міської ради.

Поділитись: