Свято Рош га-Шана та паломництво хасидів до Умані

Щороку восени іудеї всього світу відзначають Рош га-Шана ‒ єврейський Новий рік. Це велике свято є підготовкою до безмежного Божого благословення, часом чувань, сповідання гріхів та пробачення, за яким має настати примирення з ближніми та сходження милості Божої, оскільки вважається, що саме в цей час здійснюється Суд Творця над світом. З Рош га-Шана починається десятиденний період каяття, упродовж якого віруючі сподіваються отримати сприятливе рішення Вищого суду, яке буде остаточно затверджене на десятий день, що має назву Йом Кіпур (івр. ‒ День очищення), який відзначається суворим постом.

Час підготовки до Рош га-Шана, який цьогоріч припадає на 7 вересня, є періодом поглиблення любові до ближніх, особливої турботи про них. Традиція спонукає людину згадати минуле та замислитися про майбутнє ‒ який спадок вона хоче залишити після себе.

В Україні дні святкування Рош га-Шана пов’язані з наймасовішим у світі паломництвом іудеїв. У цей період послідовники брацлавського хасидизму з’їжджаються до Умані, на місце поховання їхнього духовного лідера ‒ Раббі Нахмана із Брацлава (1772‒1810).

Ця щорічна подія має потужний потенціал для розвитку гідних стосунків між представниками різних народів та релігійних традицій. Але щоб його реалізувати, вкрай необхідна постійна спільнодія державних органів влади та релігійних спільнот.

Раббі Нахман учив своїх послідовників виправляти світ через відповідальне життя, що сповнене милосердям та радістю, тому його мудрі слова актуальні й сьогодні для людей різних традицій.

  • «Найбільш піднесений мир ‒ це мир між двома протилежностями»
  • «Пам’ятай про це, коли наступного разу зустрінеш кого-небудь, чия присутність приводить тебе у сум’яття: замість того щоб намагатися уникнути зустрічі, шукай спосіб знайти з ним спільну мову».
  • «Якщо хочеш бути чесною людиною, не підпадай під вплив слів інших людей ‒ ані коли тебе хвалять, ані коли тебе засуджують. Працюй над тим, щоб позбутися залежності від чужої думки. Тоді здобудеш свободу бути тим, ким ти є насправді».
  • «Ніщо не робить людину більш вільною, ніж радість. Вона вивільняє твій розум і наповнює його спокоєм».
  • «Правда ‒ це «світло», яке допомагає тобі вибратися з темряви. Запали його!»
  • «Втрата надії подібна до втрати свободи: ти немов втрачаєш власне “я”».
  • «Все у світі ‒ все, що існує, і все, що відбувається, ‒ це випробування, призначення якого ‒ дати тобі свободу вибору. Роби вибір із розумом».
  • «Критикувати інших, дати їм відчути, що вони небажані, ‒ це кожен може. Але підбадьорити їх, підняти їм настрій ‒ для цього потрібні особливий талант і зусилля».
  • «Якщо ти віриш, що можна зіпсувати, вір, що можна й виправити. Якщо ти віриш, що можна поранити, вір, що можна й зцілити».
  • «Ти знаходишся там, де перебувають твої думки. Подбай, щоб твої думки перебували там, де ти хочеш бути».
  • «Завжди шукай в інших щось добре. Зосередься на цьому доброму, підкреслюй його ‒ так ти зможеш навіть грішника перетворити на досконалого праведника».

Державна служба вітає іудейські громади зі святом Рош га-Шана та щиро зичить миру та здоров’я. Нехай на шляху до досконалого світу на допомогу вам приходять добро, любов, мудрість та злагода!

Поділитись: