Ті, хто повертають віру в людину – Праведники народів світу

Для нас це дуже важливо — показати, як українці рятували євреїв і при цьому самі гинули. Це невід’ємна частина історії Голокосту на території України, і про цих людей потрібно пам’ятати. І дуже важливо говорити про це сьогодні, в часи кривавої війни, розв’язаної Росією, бо й нині не всі українці розуміють, що таке тоталітарні режими, і яку загрозу вони несуть людству.

Ті, хто повертають віру в людину або Праведники народів світу. 14 травня — День вшанування українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Тисячі людей по всій Європі намагалися чинити опір одному з найстрашніших нацистських злочинів – Голокосту. Ризикуючи власним життям – і часто життям своїх родин, рятували приречених на смерть євреїв. Таких людей ізраїльський Національний музей Катастрофи та Героїзму “Яд Вашем” називає Праведниками народів світу, і серед них 2659 українців – більше тільки поляків, нідерландців і французів. Втім, за інформацією Інституту національної пам’яті, ця статистика не відбиває справжню кількість людей, які рятували євреїв, і цей список у жодному разі не свідчить про масштаби допомоги українців євреям у роки Другої світової війни. Тисячі українців, які переховували євреїв, видавали їх за своїх родичів, усиновлювали дітей загиблих,  пішли у засвіти  невизнаними. Ми не знаємо також усіх імен тих, хто ліг у розстрільні рови разом з євреями за спробу допомогти їм. І саме на їхню честь і на честь праведників народів світу заснували в Україні цей День пам’яті.  

Пам’ятаємо і вшановуємо людяність та подвиги усіх, хто за покликом совісті став опорою для надії та спасіння в  найтемніші часи історії.

Поділитись: